Noskowiacy dbają o rozwój wielkopolskiej wsi

Województwo wielkopolskie prowadzi działania, które mają na celu odnowę wsi na jego terenie. Noskowiacy to stowarzyszenie kulturalno-oświatowe, które skupia się na rozwoju wsi Nosków i organizacji imprez dla lokalnej społeczności. Dzięki takim działaniom niewielkie miejscowości staja się atrakcyjnym miejscem do życia i odzyskują swój dawny blask. Działania na rzecz rozwoju wielkopolskiej wsi obejmują wiele aspektów. Czym zajmują się Noskowiacy?

Czym zajmuje się Stowarzyszenie Noskowiacy?

Noskowiacy to jedno ze stowarzyszeń na terenie województwa wielkopolskiego, które zajmuje się odbudową wielkopolskich wsi. Obszarem jej działania jest wieś Nosków. Celem funkcjonowania Noskowiaków jest wszechstronne i zrównoważone wsparcie rozwoju wsi na różnych płaszczyznach. Stowarzyszenie dba o budowę społeczności lokalnej i poczucia przynależności do niej we wszystkich mieszkańcach. Ponadto realizuje działania, które mają na celu rozwój gospodarczy wsi. Pomaga tym samym w podnoszeniu stopnia zamożności mieszkańców, by poprawić poziom ich zadowolenia z życia w regionie.

Noskowiacy zajmują się również działaniami kulturalnymi. Promują lokalną sztukę i tradycję, by zachować pamięć o nich w przyszłych pokoleniach. Działania kulturalne to między innymi: imprezy mikołajkowe i na Dzień Dziecka, wydarzenia z okazji Dnia Kobiet i Tłustego Czwartku i wiele innych projektów kierowanych do młodszych i starszych mieszkańców wsi.

Stowarzyszenie dba ponadto o zwiększanie poziomu bezpieczeństwa we wsi. Celem jego działania jest promowanie zasad bezpieczeństwa i porządku publicznego, by wszyscy mieszkańcy mogli polegać na sobie nawzajem. Jednocześnie działania tego typu wspierają rozwój demokratycznych postaw i budowę społeczeństwa obywatelskiego. Rozwiązania promowane przez stowarzyszenie Noskowiacy uwzględniają potrzeby mieszkańców wsi, gdyż w skład stowarzyszenia wchodzą osoby w niej zamieszkujące. Dzięki temu sami Noskowiacy decydują o przyszłości i kierunku rozwoju swojej wsi, wdrażając działania, których najbardziej potrzebują w danym czasie.

Gdzie leży Nosków?

Nosków to wieś, która znajduje się na terenie powiatu jarocińskiego w województwie wielkopolskim. Nosków w XVI wieku posiadał prawa miejskie, które utracił w 1533 roku. Obecnie jest to wieś zamieszkiwana przez niecałe 1000 osób. W miejscowości działa szkoła podstawowa i przedszkole oraz parafia rzymskokatolicka, które wspierają stowarzyszenie Noskowiacy w działaniach na rzecz lokalnej społeczności.