Akcja Oddech dla Nepalu. Stacja generująca tlen działa w Model Hospital

Akcja Oddech dla Nepalu zakończyła się sukcesem. Magda Jungowska, która na stałe zamieszkała w Nepalu, za pośrednictwem portalu Zrzutka zebrała ponad 120 tysięcy złotych na spłatę pożyczki na zakup stacji generującej tlen dla jedynego szpitala w Nepalu. Jest to jeden z niewielu szpitali w Nepalu, które za darmo leczyły pacjentów z koronawirusem.

Zbiórka na spłatę zadłużenia szpitala

Oddech dla Nepalu to akcja, dzięki której szpital Model Hospital w Katmandu spłacił zadłużenie związane z zakupem stacji generującej tlen. Szpital zaciągnął pożyczkę, by ratować zdrowie i życie pacjentów z COVID-19. Dyrektor dr. Rajesh Dhoj Joshi zdecydował się na wzięcie kredytu, by poradzić sobie z rosnącą falą chorych wymagających tlenoterapii. Krytyczna sytuacja spowodowała, że lekarz postanowił szukać środków na stację generowania tlenu później. Zainstalował w szpitalu urządzenie Oxair Gas System, którego koszt wynosi ponad 8 500 000 rupii nepalskich (w przeliczeniu około 280 000 PLN).

Rajesh Dhoj Joshi w obliczu nasilającej się fali koronawirusa i problemów finansowych placówki zgłosił się po pomoc w częściowym sfinansowaniu zakupu sprzętu ratującego życie. W ramach akcji Oddech dla Nepalu Magda Jungowska planowała zebrać 3 000 000 rupii, czyli około 98 tysięcy złotych. Ostateczny wynik akcji wyniósł ponad 120 tysięcy złotych, które w całości trafiły na konto szpitala. Dzięki temu pacjenci nadal otrzymują niezbędną pomoc medyczną i korzystają z leczenia na wysokim poziomie.

Model Hospital w Katmandu — co to za szpital?

Model Hospital w Katmandu potrzebował pomocy znacznie bardziej niż inne placówki lecznicze w Nepalu. Jest to jeden z nielicznych szpitali, który działa non-profit. Pacjenci korzystają z pomocy medycznej na światowym poziomie za darmo lub ponoszą jedynie symboliczne opłaty. Dzięki temu zapewnia wsparcie osobom, które nie mogą pozwolić sobie na poniesienie pełnych opłat za leczenie.

Do Model Hospital przyjeżdżają chorzy z całego kraju. Otrzymują w nim pomoc porównywalną do jakości opieki w prywatnych placówkach w Nepalu. Jednocześnie nie ponoszą kosztów i nie muszą długo czekać na pomoc lekarza tak jak w szpitalach publicznych, w których również płaci się za leczenie.

Zbiórka Oddech dla Nepalu wsparła jedną z najlepszych placówek medycznych w całym kraju nie tylko w spłacie zadłużenia. Pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone również na pokrycie kosztów obsługi konserwatorów i serwisantów, którzy dbają o prawidłowe działanie stacji generowania tlenu.