Najpopularniejsze rodzaje kaw – co można wypić w restauracji w Kaliszu?
Dobra kawa to uczta dla zmysłów i prawdziwy zastrzyk energii! Zazwyczaj każdy z nas ma ulubiony rodzaj kawy. Jednak udając się do restauracji, mamy możliwość spróbowania czegoś nowego. Liczba oferowanych napojów z kofeiną może przyprawić o zawrót głowy. Obcobrzmiące nazwy nie ułatwiają wyboru. O ile zdążyliśmy się już nauczyć, co kryje się pod nazwą espresso czy cappuccino, tak rozszyfrowanie znaczenia słowa lungo, ristretto czy freddo może przysporzyć problemów. Co zamówić? Jak nie kupować kota w worku?
Espresso
Kawa, która nie powala ilością, lecz jakością! Już kilka łyków dostarcza nam energii i pozwala się cieszyć intensywnym aromatem. Najlepiej smakuje espresso parzone ze świeżo mielonej kawy. Zachowanie właściwej temperatury i odpowiedniego ciśnienia podczas parzenia pozwala uzyskać typową dla tej kawy gęstą konsystencję ze sztywną pianką na wierzchu. Espresso ma w ofercie każda restauracja w Kaliszu i nie tylko.
Jeśli mowa o kawach, to espresso należy do klasyki gatunku. Standardy przygotowania tej kawy zostały ściśle określone przez World Coffee Events – międzynarodową organizację będącą organizatorem Mistrzostw Świata Baristów.
Ristretto
Ristretto jest mocniejsze od espresso i ilościowo jest go mniej. Parzy się je tak samo, tylko w przypadku ristretto zalewa się kawę jedynie ok. 15 ml wody. Tak mała ilość użytej wody sprawia, że uzyskany napój jest bardzo intensywny i aromatyczny. Jeśli chcemy delektować się kawą godzinami, zamówmy raczej coś większego, gdyż ristretto zniknie z filiżanki po łyku lub dwóch.
Espresso doppio
Kolejna wariacja na temat espresso to espresso doppio. „Doppio”, czyli z włoskiego „podwójny”. Nietrudno teraz rozszyfrować, co to za kawa. To nic innego jak podwójna dawka espresso. Nie zdziwmy się, jeśli razem z espresso doppio zostanie nam podana szklanka z wodą niegazowaną – tak właśnie powinno być.
Cappuccino
Stworzenie przepisu na cappuccino przypisuje się kapucynom. Nazwa kawy ponoć ma nawiązywać do ich brązowych habitów a sam napój to nic innego jak espresso z mlekiem. W skład cappuccino wchodzi około 125 ml spienionego mleka oraz 25 ml espresso. Ważny jest tutaj sposób ubijania mleka, w efekcie którego otrzymujemy gęstą piankę. To właśnie ona odpowiada za nasze wrażenia ze spożywania tego napoju.
Zwyczajowo, we Włoszech, cappuccino pije się w porze śniadaniowej, spożywając przy tym rogalik bądź kruche ciasteczka. Nie zamawia się go raczej do obiadu, ani też po nim. Zamawiając cappuccino w kawiarni, możemy ujrzeć na piance dekorację z kakao albo z czekolady w proszku.
Lungo
Kawa najbardziej zbliżona do czarnej kawy pitej w Polsce w dużym kubku. Zalewana jest dużą ilością wody (około 130-170 ml). Jest słabsza niż espresso i mniej aromatyczna. Mimo tego jest bogata w kofeinę.
Freddo
Znajomość włoskiego może okazać się przydatna przy rozszyfrowaniu nazw kaw. I tak „freddo” z włoskiego oznacza po prostu „zimny”. Może być to wystudzone espresso bądź espresso z kostkami lodu. Zdarza się, że kawę tą podaje się z alkoholem – we Włoszech najczęściej będzie to brandy bądź gappa.