Czym są i z jakich komponentów składają się szyby zespolone?

Szyby wykonane ze szkła izolacyjnego wykazują właściwości ciepłochronne, przeciwsłoneczne, ochronne, a nawet  ognioodporne. To współczesne szkło posiadające wiele tafli oddzielonych wnęką wypełnioną powietrzem lub gazem szlachetnym. Są one również nazywane szkłem podwójnym. Jego wyjątkowe możliwości kontroli dźwięku sprawiają, że idealnie nadaje się do pomieszczeń mieszkalnych, w których potrzebujemy odosobnienia.

Komponenty szkła izolacyjnego

Unikalne ułożenie komponentów szkła izolacyjnego sprawia, że ​​jest ono mocne, sprężyste oraz poprawia jego izolację termiczną i akustyczną. Izolacyjność akustyczna i termiczna szkła zależy głównie od szerokości przestrzeni pomiędzy dwiema szybami a materiałem wypełniającym wnękę. Izolacyjna szyba zespolona, ​​która jest właściwie uszczelniona, działa znacznie skuteczniej niż niewłaściwie uszczelniona szyba zespolona.

By taka była, do jej tworzenia wykorzystuje się:

  • Środek osuszający

To środek stosowany w zespole szyb zespolonych, którego zadaniem jest usuwanie wilgoci znajdującej się między warstwami szkła. Obecność wilgoci zaparowuje powierzchnię szkła i powoduje utratę przezierności. Krzemionka i zeolity są najczęściej stosowanymi środkami osuszającymi w szkle izolacyjnym.

  • Odstępnik

Dystanse określają szerokość szczeliny między dwiema taflami szkła w szybie zespolonej. Ich celem jest zapewnienie stałej szczeliny między dwiema warstwami szkła i zwykle składa się z aluminium lub materiału termoplastycznego.

  • Wgłębienie

Oddzielenie dwóch tafli szkła przez komorę wypełnioną powietrzem lub gazem nadaje szkłu właściwości izolacyjne. Istotne jest, aby gaz wypełniający wnękę ograniczał wnikanie wilgoci z powietrza.

  • Uszczelniacze

Uszczelniacze są podstawowym składnikiem szkła izolacyjnego, którego celem jest zapewnienie, że powietrze nie wydostaje się z wnęki. Niewłaściwe uszczelnienie powoduje utratę właściwości izolacyjnych szkła i czyni je nieefektywnym i słabym. Uszczelniacz butylowy jest powszechnie stosowanym uszczelniaczem do szyb zespolonych, który ogranicza ulatnianie się gazów szkodliwych, a także blokuje wnikanie powietrza atmosferycznego i wilgoci Zadaniem uszczelniacza jest hermetyczne uszczelnienie szkła i ramek dystansowych. Oprócz szczeliwa butylowego stosuje się również szczeliwo wtórne w celu zwiększenia integralności strukturalnej całego zespołu. Najczęściej stosowanymi uszczelniaczami wtórnymi są polisiarczki i silikony.