Jakie znaczenie dla człowieka mają drzewa w mieście?

Popularny trend na betonowanie miast już zaczyna odbijać nam się przysłowiową czkawką. Sami prowadzimy do tego, że w przestrzeni publicznej jest coraz mniej cienia, a powierzchnie ekstremalnie szybko się nagrzewają. Oprócz wysokich temperatur cierpimy też z powodu zanieczyszczonego powietrza, a także czujemy dojmującą tęsknotę za naturą. Warto w pełni zrozumieć znaczenie drzew dla jakości naszego życia.

Dlaczego warto chronić drzewa?

Ochrona drzew powinna być naszym priorytetem i choć zdajemy sobie sprawę ze znaczenia roślin dla naszego życia, to niezbyt dokładnie wiemy, dlaczego konkretnie są one takie ważne. Oto powody, dla których wszyscy powinni zjednoczyć się we wspólnej walce o zachowanie naszego naturalnego dziedzictwa:

  • drzewa produkują tlen w ogromnych ilościach, co jest nieocenionym wsparciem dla ludzi borykających się z zanieczyszczonym powietrzem i wszystkimi jego konsekwencjami – drzewa mogą zmniejszać zapylenie nawet o 75%!
  • drzewa dają kojący cień, obniżając o kilkanaście stopni Celsjusza temperaturę w mieście,
  • atrakcyjnie wpływają na krajobraz – gdy za oknem mieszkania czy domu roztacza się widok na zielone drzewa, to po pierwsze czujemy się nim ukojeni, a po drugie, w razie chęci odsprzedaży nieruchomości możemy liczyć na to, że kupujący zdecyduje się za nią więcej zapłacić,
  • poprawiają nasze bezpieczeństwo – to mało znany argument, ale czy wiesz, że liczne badania wykazały, że obecność drzew przy drodze pomaga kierowcom w koncentracji, podczas gdy kolorowe reklamy ich rozpraszają?

Jak widzisz jest wiele aspektów przemawiających za sadzeniem nowych drzew i ochroną starych. Estetyka, bezpieczeństwo, zdrowie, samopoczucie. To wartości, które nie przemijają i są ważne zarówno teraz dla nas, jak i dla przyszłych pokoleń.

Problem wycinek

Drzewa ulegają częściowej destrukcji w sposób naturalny. Umierają pod wpływem chorób czy grasowania szkodników. Mogą też być niszczone podczas wichur czy dużych susz. Niestety największym zagrożeniem dla nich okazuje się działalność człowieka. Problem niekontrolowanych wycinek widać niemal wszędzie. Ludzie w ten nielegalny sposób szukają drewna na opał, ale też sposobu na prowadzenie działalności zarobkowej. Wycinki wymykają się spod kontroli także w wyniku prowadzonych inwestycji budowlanych oraz modernizacyjnych w miastach. Chcąc budować zgodnie z aktualnymi trendami, zapominamy o znaczeniu drzew i bezrefleksyjnie się ich pozbywamy. Straszakiem nie są kary – te nakładane są stosunkowo rzadko i jedynie w symbolicznych wysokościach.