Najpopularniejsze włoskie dania serwowane w Polsce

Włochy, czyli kraina słynąca z pięknej pogody, sztuki, muzyki, architektury i przede wszystkim – pysznej kuchni, skradła serce także Polaków. Rozpoznawane na całym świecie niezwykłe kulinarne przysmaki, trafiły w gusta nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Kto w Polsce nie zna pizzy, lasagne lub spaghetti? Odkryjmy pozostałe włoskie potrawy, które wszyscy kochamy.

 

Co zamawiamy we włoskiej restauracji?

Choć myśląc o kuchni Półwyspu Apenińskiego od razu przed naszymi oczyma pojawia się dobrze nam znany, wypiekany w piecu placek z dodatkami, Polacy pokochali także wiele innych:

 

  1. Risotto

Risotto to typowe północnowłoskie danie, które można przygotować na wiele sposobów. Ten kremowy przysmak jest przygotowywany z ryżem typowym dla obszarów północnych i powoli gotowany w bulionie.

Do najbardziej popularnych należy „risotto alla milanese”, które przygotowywane jest z dodatkiem białego wina, parmezanu, masła, cebuli i szafranu, co nadaje mu charakterystyczny żółty kolor. Można je również przygotować z wieloma innymi składnikami, takimi jak dynia, czerwona radicchio, grzyby, kiełbasa lub skorupiaki.

 

  1. Makaron

Urodzony na Sycylii, w krótkim czasie rozszerzył swoją produkcję o inne regiony nad morzem, które w tamtych czasach posiadały porty i idealny klimat do suszenia produktu. Do najbardziej znanych obszarów należą Neapol i Imperia. Rzym jednak stał się stolicą spaghetti i gdzie „spaghetti alla carbonara” przeszło do historii.

Przepis niewiele się zmienił na przestrzeni lat i teraz zawiera bekon, żółtko i ser. W stolicy Włoch je się także „bucatini al cacio e pepe” zrobione tylko z masła, pieprzu i sera pecorino.

 

  1. Gnocchi

Kolejnym typowym i popularnym w Polsce włoskim daniem są gnocchi, czyli małe kulki z ciasta ziemniaczanego. Każdy region ma swoją własną odmianę, ale najbardziej typowymi składnikami są ser, szpinak, jajka i różnorodne sosy.

 

  1. Królowa – pizza

Symbol narodowy i żywność, która reprezentuje Włochy na świecie została uznana przez UNESCO za niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości. Każdy przyrządzający pizzę ma swoje sekretne receptury, ale każdą przygotowywaną z mąki, wody, drożdży piwnych i soli można nadziewać lub posypywać na wiele różnych sposobów.

Oryginalna pizza powstała w Neapolu, w południowych Włoszech, pod koniec XVIII wieku na cześć królowej Włoch Margherity di Savoia. „Pizza margherita” to najsłynniejsza i najprostsza pizza z sosem pomidorowym, mozzarellą i bazylią nawiązującą do kolorów flagi narodowej.