Dlaczego warto trenować judo?
Wszyscy wiemy, że utrzymanie zdrowia jest ważną częścią życia każdego z nas. Wiemy też, że niezbędny jest do tego wysiłek fizyczny. Sprawność fizyczna zdecydowanie zależy od tego, co robimy. Jak o siebie zadbać? Judo to sport, który rozwija formę całego ciała. Z wiekiem sprawność funkcjonalna staje się problemem, a judo pomaga utrzymać nas w dobrej kondycji. Judocy muszą mieć szybkość reakcji boksera oraz precyzję i elastyczność tancerza. Każdy, kto ćwiczy judo, szybko się przekona, że stan funkcjonalny jego układu sercowo-naczyniowego gwałtownie wzrośnie, podobnie jak jego siła. Dlaczego warto trenować judo?
Judo to nie tylko sport, to przygotowanie do życia
Judo to nie tylko sport, ale i nauka o życiu. Każda szkoła judo zaczyna kursy od znaku szacunku, kiedy kłaniamy się sobie nawzajem. Kolejne lekcje to dalsze zgłębianie filozofii i rozwój fizyczny. Nauczymy się utrzymywać równowagę, a nawet koordynować nasz organizm.
Samokontrola
W judo ćwiczymy swoje umiejętności na drugiej osobie. Uczymy się współpracować z innymi, bez względu na ich rasę czy pochodzenie. Jest to sport mocno związany z samokontrolą i samodyscypliną. Jeśli ktoś posuwa się za daleko, kogoś krzywdzi. To dyscyplina, w której szacunek dla przeciwnika, a także szacunek dla samego siebie, jest podstawą wszystkiego.
Zajęcia judo dla dzieci to rozwój zrównoważonej osobowości od najmłodszych lat
Dobrze zacząć wprowadzać dziecko w sportowy styl życia jak najwcześniej. Pozwoli mu to nie tylko rozwinąć dobrą kondycję fizyczną, ale także utemperować swój charakter. Znajomość świata sportu można rozpocząć już w wieku 4-5 lat. Filozofia judo rozwija w dziecku nie okrucieństwo i agresję, a wręcz odwrotnie – siłę woli i odwagę. Jedną z głównych zasad judo jest zapobiec walce.
Dziecko ma przed sobą wyraźne postawione cele. Zdobyć kolejny pas jako nagrodę za dobre wyniki, za to, że się staje lepszym i silniejszym.
Pasy judo
Uczniowie judo, którzy pomyślnie zdają egzaminy kwalifikacyjne z treningu technicznego są nagradzani w uroczystej atmosferze. Im są przydzielane pasy w różnych kolorach, które wskazują na ich stopień opanowania tego typu sztuk walki:
- 6 kyu – biały pas. Uczeń czysty, niewinny, dopiero zaczyna się jego droga sportowa.
- 5 kyu – żółty pas. Zawodnik wykazał się wytrwałością, potrafił na egzaminie pokazać podstawowe techniki.
- 4 kyu – pomarańczowy pas. Trener widzi w wojowniku dobre ambicje i daje szansę na dalszy rozwój.
- 3 kyu – zielony pas. Oprócz rzutów i podstawowych chwytów zawodnik jest szkolony w technikach duszenia. Staje się bardziej niebezpieczny, więc jego pas ciemnieje.
- 2 kyu – niebieski pas. Judoka opanowuje więcej technik. Staje się bardziej doświadczony, pojawia się strategiczna analiza przeciwnika. A emocje są całkowicie opanowane.
- 1 kyu – brązowy pas. Staje się jeszcze bardziej zręczny w samoobronie, dobrze rozumie znaczenie judo. Zawodnik staje się kandydatem na mistrza sportu i zbliża się do mistrzowskiego czarnego pasa.