Terapia alkoholowa – co to jest i na czym polega?

Terapia alkoholowa – kto potrzebuje leczenia?

Leczenie alkoholowe to coraz częstsza potrzeba coraz większej liczby ludzi. Okazuje się, że w naszym społeczeństwie, pomimo kampanii uświadamiających, a co za tym idzie naprawdę wysokiej świadomości Polaków alkoholizm nie tylko ma się dobrze, ale i statystyki przerażają. Od 2009 roku ilość osób uzależnionych lub nadużywających alkohol stale rośnie. Przede wszystkim, jednak potwierdzają to najgorsze skutki, czyli ciągle wzrastająca ilość zgonów spowodowanych alkoholową marskością wątroby. Na dodatek same mechanizmy uzależnień, czy mowa o alkoholizmie, czy każdym innym, takim jak narkomania lekomania, a nawet uzależnienia behawioralne, są na tyle skomplikowane, że często osoby w nałogu nie, tylko nie przyznają się do niego, ale są wręcz przekonane, że to ich wcale nie dotyczy. Zanim przychodzi refleksja o tym, że terapia alkoholowa tak jak https://alkovip.pl/leczenie-alkoholizmu-metody-objawy-choroby-rodzaje-alkoholizmu/ jest potrzebna, czy to ze strony bliskich osoby uzależnionej, czy samego alkoholika według ośrodków leczenia alkoholizmu jest już na tyle późno, że uzależniony znajduje się w głębokim nałogu.

Terapia alkoholowa – na czym polega detoks?

Detoks alkoholowy to podejmowania czasami podczas leczenia alkoholizmu terapia kilkudniowa – według zaleceń NFZ trwająca od 7-10 dni – mająca na celu odtrucie organizmu i przywrócenie odpowiedniej równowagi biochemicznej. Stosuje się ją, gdy osoba chora przychodzi na leczenie antyalkoholowe, będąc w tak zwanym ciągu, czyli podczas okresu, gdy alkohol jest spożywany regularnie, nie pozwalając organizmowi dojść do stanu trzeźwości. Detoks alkoholowy jest wykonywany w ośrodkach leczenia uzależnień na oddziałach stacjonarnych, gdzie przez 24 godziny na dobę pacjent jest pod obserwacją i personel medyczny podaje mu niezbędne leki oraz środki wzmacniające. Dopiero po detoksie osoba taka może przystąpić do terapii alkoholowej polegającej na psychoterapii i spotkaniach z grupami wsparcia.

Terapia alkoholowa – psychoterapia.

Terapie grupowe lub indywidualnie to dopiero właściwe leczenie alkoholizmu. Jednak tak jak każdy inny rodzaj psychoterapii nie dadzą efektu, jeżeli osoba uzależniona nie zdaje sobie sprawy z problemu lub się do niego nie przyzna. Terapia alkoholowa to przede wszystkim motywacja do wyzdrowienia oraz silne założenie, że alkohol nie będzie znów spożywany, gdyż często nawet jedna próba doprowadza do ponownego wpadnięcia w sidła nałogu. To, czy terapia taka będzie przebiegała jako sesje indywidualne, sesje grupowe, czy może i takie, i takie zależy od decyzji terapeuty, jak i tego, z czym lepiej będzie czuła się osoba uzależniona.