Mieszkania bezczynszowe Wawer wybierane przez osoby oszczędne

Zaletą mieszkania w pełni samodzielnego byłoby to, że w mieszkaniu bezczynszowym płacisz za faktyczne miesięczne zużycie, a nie za ryczałt, który potem regulujesz. Oczywiście, ponieważ nie ma dozorcy, właściciel nie otrzymuje czynszu za sprzątanie klatek schodowych, ogrzewanie części wspólnych, utrzymanie terenów zielonych, zaoranie podjazdu w zimie, gnojowicę i wreszcie naprawy za pieniądze z funduszu remontowego. Telefon do dozorcy nie wystarczy w przypadku mieszkań, które nie wymagają najmu. Wszelkie szkody muszą być naprawione przez lokatorów we własnym zakresie lub z pomocą wykonawcy. W takich porozumieniach podział kosztów dla każdej interwencji jest negocjowany i może prowadzić do sporów. We wspólnocie podział kosztów na utrzymanie części wspólnych zależy od stosunku powierzchni naszych mieszkań do powierzchni tych części wspólnych. Metoda obliczania tych kosztów jest więc jasna, przejrzysta i taka sama dla wszystkich. Takie koszty nie są wliczane do czynszu, bo go nie ma, ale koszty i potrzeby przecież pozostają. Jeśli ktoś nie sprząta klatki schodowej, to w krótkim czasie staje się ona bardzo brudna, jeśli zaczyna przeciekać, to ktoś musi naprawić dach, wymienić żarówki itp.

Jak są rozdzielane koszty bezpłatnego mieszkania?

Wynajem nie oznacza braku kosztów. Nikt nie płaci za media zużyte przez właściciela nie tylko w pokojach, ale i w częściach wspólnych. Stwarza to sytuację jakby, to był domek jednorodzinny. Wcześniej mieszkania bezczynszowe to w większości kamienice. Obecnie deweloperzy budują małe kompleksy, w których w każdym budynku znajduje się od czterech do sześciu mieszkań. Czasami są one zaprojektowane tak, że każdy dom ma swoje własne wejście i ogród. Na dodatek powierzchnie wspólne są ograniczone do minimum. Deweloperzy, szczególnie ci oferujący mieszkania bezczynszowe na rynku wtórnym, projektują swoje mieszkania tak, aby powierzchnie wspólne były, jak najmniejsze. W efekcie w takich jednostkach często nie ma nawet wspólnej komórki.

Kupno starego mieszkania bez płacenia czynszu

Jeśli kupisz stare mieszkanie bezczynszowe i pojawią się w nim problemy — takie jak przeciekający dach lub uszkodzone okna i drzwi — naprawy te raczej nie będą objęte gwarancją, ponieważ nie są one spowodowane wadliwą konstrukcją, ale pogorszeniem się stanu z powodu wieku. Jeśli nie ma pisemnego porozumienia między Tobą a sprzedającym w tych kwestiach przed podpisaniem ostatecznych dokumentów, spodziewaj się, że przynajmniej połowa tych kosztów zostanie wyciągnięta z Twojej kieszeni.