Jakie są najważniejsze opłaty notarialne przy zakupie mieszkania w Polsce?

Jakie są najważniejsze opłaty notarialne przy zakupie mieszkania w Polsce?

Opłaty notarialne przy zakupie mieszkania w Polsce

Aktualnie w Polsce przy zakupie mieszkania bądź innego lokalu obowiązują dość skomplikowane i restrykcyjne przepisy prawne. Wśród nich należy wyróżnić najważniejsze opłaty notarialne, które każda ze stron musi uiścić. Należy do nich podatek od czynności cywilnoprawnych – PCC oraz opłata sądowa. Głównym zadaniem notariusza jest zapewnienie, aby transakcja związana z zakupem lokalu bądź mieszkania, została dopilnowana i przeprowadzona zgodnie ze wszystkimi zasadami prawa.

Opłata sądowa

Ustalenie wysokości wspomniane opłaty sądowej uzależnione jest od kwoty umowy, jaką określa strony transakcji. Żaden notariusz nie jest w stanie wyegzekwować zapłaty wyższej niż 2% wartości umowy. W przypadku kwoty niższej, można udać się do sądu, aby określić wysokość opłaty notarialnej, jest to jednak zazwyczaj opcja czasochłonna. W przypadku zakupu mieszkania, jako umowę stosuje się zazwyczaj umowę deweloperską.

Podatek od czynności cywilnoprawnych – PCC

Jeżeli chodzi o podatek od czynności cywilnoprawnych, mówiący skrót: PCC, to warunek jego zapłaty jest wywołujący wątpliwości. Od jego wysokości uzależnione są tylko i wyłącznie dobre chęci stron transakcji. Strona kupująca ma możliwość negocjacji ze sprzedającym w kwestii zapłaty podatku PCC, w większości przypadków znacząco ułatwiając sobie zakup lokalu bądź mieszkania.

Opłata Kwota Komu należy ją uiścić?
opłata sądowa do 2% od wartości umowy Notariuszowi
Podatek od czynności cywilnoprawnych
(PCC)
do uznania stron Skarbowi Państwa

Koszty notarialne przy zakupie mieszkania metodą tradycyjną

Podstawowe opłaty notarialne

Przy zakupie jakiejkolwiek nieruchomości metodą tradycyjną, niezbędne jest opłacenie kosztów notariusza. Głównymi kosztami notarialnymi są: maksymalne wynagrodzenie notariusza za sporządzenie aktu notarialnego, zakładka archiwalna oraz opłaty i podatki państwowe.

Powszechnie stosowana tabela stawek wynagrodzenia za czynności notarialne określa maksymalne stawki wynagrodzenia notariusza za jedną czynność notarialną. Przy zakupie nieruchomości te opłaty wynoszą najczęściej od 1000 do 3000 złotych, w zależności od wartości nieruchomości oraz rodzaju czynności notarialnej.

Notariusz musi pięciokrotnie zwiększyć pozostałe opłaty, ustalone w ustawie dotyczące opłat i podatków państwowych związanych z transakcją kupna-sprzedaży. Tymi opłatami są jedyna złotówka – podatek od czynności cywilnoprawnych, jednym złotym od każdej czynności za wpis do księgi wieczystej oraz 6% podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowym elementem jest opłata za złożenie wniosku do sądu o wpis do księgi wieczystej odbywającego się w celu uregulowania stanu prawnego danej nieruchomości, która wynosi 19,60 złotych.

Tabela opłat notarialnych przy zakupie mieszkania

   

Opcja Koszt
Maksymalne wynagrodzenie notariusza za sporządzenie aktu notarialnego 1000 – 3000 zł
Zakładka archiwalna 100 – 150 zł
Podatek od czynności cywilnoprawnych 1 zł
Opłata za wpis do księgi wieczystej 1 zł
Podatek od czynności cywilnoprawnych 6%
Opłata za wniesienie wniosku o wpis do księgi wieczystej 19,60 zł

Koszty notarialne, które będą obciążone przy zakupie nieruchomości, mogą się znacząco różnić w zależności od sytuacji i założeń każdej transakcji. Kompleksowe porównanie wszystkich opłat zapewni adekwatną informację na temat kosztów transakcji. Samodzielne przygotowanie aktu notarialnego lub aktu poświadczenia dziedziczenia jest również wykonalne, jednak wysoce zalecane jest skorzystanie z profesjonalnych porad notarialnych.

Kluczowe opłaty notarialne przy zakupie mieszkania w Polsce

Zakup mieszkania wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Tapetą, z którą nieraz trzeba się zmierzyć, są koszty, jakie ze sobą niesie. Jednymi z najważniejszych jest opłata notarialna. Jak jednak ta wygląda w Polsce?

Koszt opłaty notarialnej przy zakupie mieszkania w Polsce

Opłata notarialna przy zakupie mieszkania w Polsce wynosi 0,5% wartości nieruchomości, maksymalnie 15 000 PLN. Kwota ta wyznaczana jest jako około 3% ceny zainwestowanej przez kupującego w nieruchomość. Jest to jedna z bardziej konkretnych opłat, które wliczane są w koszty zakupu. Wspomniane 15 000 PLN to granica dla opłaty notarialnej. Formalnie pieniądze te są wpłacane do publicznego konta notarialnego, z którego wypłacane są kwoty należne.
Poniżej znajduje się tabela, w której zostały zawarte dane o opłatach notarialnych.

Cena Nieruchomości Opłata Notarialna
Do 30 000 PLN 0,5% (150 PLN)
30 000 – 500 000 PLN 0,5% (od 1500 PLN do 15 000 PLN)
Powyżej 500 000 PLN 15 000 PLN

Opłata notarialna jest jednym z ważniejszych czynników decydujących o zakupie danej nieruchomości. Jeśli jednak szuka się czegoś z epizodem na głowie, należy pamiętać, że przy nabywaniu mieszkania należy liczyć się też z prowizją dla agencji nieruchomości oraz kosztami związanymi z takimi czynnikami, jak ubezpieczenie nieruchomości, koszt wyremontowania mieszkania itd.

Chcesz dowiedzieć się, jakie są najważniejsze opłaty notarialne przy zakupie mieszkania w Polsce? Przeczytaj ten artykuł: https://notariusz-widzew.pl/oplaty-notarialne-przy-zakupie-mieszkania.