Jakie są koszty instalacji systemu rekuperacji w domu?

Jakie są koszty instalacji systemu rekuperacji w domu?

Koszty instalacji systemu rekuperacji w domu

System rekuperacji jest skuteczną metodą wentylacji, która wymaga profesjonalnego montażu. Koszty instalacji zależą od kilku czynników, w tym wielkości domu, rodzaju systemu, a także klasy filtra. Dodatkowe wydatki związane są z montażem elektrycznych części urządzenia, przesyłką, narzędziami potrzebnymi do zainstalowania układu itp.

Podstawowe koszty instalacji systemu rekuperacji w domu

Podstawowe koszty obejmują:

  • Koszt sprzętu – zestawy wentylacyjne są dostępne za różne ceny, w zależności od mocy i wydajności. Cena zestawu pojedynczej strony wynosi zazwyczaj od 1000 do 5000 zł.
  • Montaż – Koszty montażu wahają się od 800 do 2000 zł.
  • Instalacja elektryczna – ta część instalacji może trwać nawet cały dzień, a koszty wahają się od 400 do 1000 zł.

Dodatkowe wydatki związane z instalacją systemu rekuperacji w domu

Koszty Cena
Transport 200-500 zł
Narzędzia od 500 do 1000 zł
Filtr powietrza od 150 zł do kilkuset zł
Łączny koszt instalacji od 2000 do 11000 zł

Dodatkowe koszty związane z instalacją systemu rekuperacji to przede wszystkim transport sprzętu i narzędzi, a także filtr powietrza wraz z kosztami utrzymania i wymiany. Ogólny koszt instalacji systemu rekuperacji w domu wynosi średnio od 2000 do 11000 zł, w zależności od wielkości domu oraz rodzaju systemu.# Koszty instalacji systemu rekuperacji w domu – z czym musisz się liczyć

Koszty instalacji systemu rekuperacji w domu – z czym musisz się liczyć

Instalacja systemu rekuperacji w Twoim domu pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, jednak początkowe koszty jego montażu mogą być dość duże. W zależności od modelu i wielkości systemu oraz rodzaju budynku, koszty mogą wahać się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Sprawdź jako czy decydujesz się na montaż systemu rekuperacji, musisz przygotować się na następujące wydatki:

Koszt centrali rekuperacyjnej

Koszt centrali rekuperacyjnej stanowi podstawę całej instalacji. Charakteryzuje się on najwyższymi wydatkami, ale równocześnie jest bardzo ważnym elementem gwarantującym sprawne działanie całego systemu. Cena urządzenia wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych w zależności od jego typu, mocy czy dodatkowych funkcji. Najtańszymi fabrycznie produkowanymi urządzeniami są modele dostosowane do montażu w małych domach, dlatego warto uważnie przeanalizować potrzeby usprawnienia wentylacji, aby wybrać odpowiednie urządzenie i nie przepłacać.

Koszt pozostałych elementów systemu

Cały system składa się także z czujników, filtrów, nawiewników, wylotów powietrza i grzejników. Cena tych elementów jest relatywnie niska w porównaniu z ceną centrali, co może okazać się kuszące. Warto jednak wybierać elementy zgodnie z wcześniejszymi kryteriami – każda część powinna być odpowiednio dobrana do potrzeb oraz wielkości budynku. Cena poszczególnych elementów zaczyna się od kilkunastu złotych za metr kwadratowy, a wielkość zakupionego systemu powinna być uzależniona od wielkości pomieszczeń, które mają być ogrzewane i wentylowane.

Koszty montażu

Zamówiony system trzeba jeszcze odpowiednio zamontować, co może stanowić kolejny wydatek. Zwykle usługa montażu systemu rekuperacji składa się z dwóch etapów – montażu instalacji elektrycznej oraz mechanicznej kanałów wentylacyjnych. Wymiary i długość trasy przewodów oraz montaż podłączonego sprzętu determinują końcowy koszt usługi montażu systemu rekuperacji. W zależności od wybranego modelu, liczby miejsc montażowych i kosztów robocizny, tego typu usługi można znaleźć w różnych cenach.

Koszty wymiany części zamiennych

Jak każdy sprzęt, także system rekuperacji wymaga cyklicznych napraw i konserwacji. Aby zapobiegać uszkodzeniom, należy regularnie wymieniać filtry, thimbloty, zawory i inne elementy j. Nieobecność tego typu prac może skutkować poważnymi awariami i dość dużymi opłatami. Koszty regularnego serwisu systemu rekuperacji zależą od liczby wymiany części zamiennych oraz od przeprowadzonych napraw. Warto też pamiętać o cyklicznej wymianie filtrów. Dzięki temu, będziesz mieć pewność, że wentylacja w Twoim domu zawsze będzie działała jak należy.

Podsumowanie: koszty instalacji systemu rekuperacji w domu

Rodzaj wydatku Cena
Centrala rekuperacyjna Kilkaset do kilku tysięcy złotych
Inne elementy systemu Kilka złotych za metr kwadratowy
Montaż Od kilkuset do kilku tysięcy złotych
Wymiana części zamiennych Od kilkunastu złotych za sztukę
Cykliczny serwis Do kilkuset złotych rocznie

Jeśli masz zamiar zainwestować w instalację systemu rekuperacyjnego, pamiętaj, żeby dobrze przeanalizować przewidywane wydatki. Montaż systemu może okazać się bardzo opłacalny, ale przed zainwestowaniem swoich pieniędzy, upewnij się, że poniesione wydatki odbiją się w postaci oszczędności na energię i komforcie Twojego domu.

Koszty instalacji systemu rekuperacji w domu

Co należy wziąć pod uwagę licząc koszty instalacji systemu rekuperacji?

Instalacja systemu rekuperacji w domu wiąże się z dużymi inwestycjami. Koszty te zależne są od wielu czynników. Przede wszystkim powierzchnia obiektu, w jakim będzie uruchomiony system, ale także rodzaj i moc jednostek centralnych, które zostały wybrane. Konstrukcja budynku i planowana albo istniejąca izolacja termiczna, a nawet skomplikowane przepisy prawne, mogą okazać się składowymi wpływającymi na wysokość kosztów.
Poniżej przedstawiam tabelę zawierającą dokładne szacunkowe koszty instalacji systemu rekuperacji w nowowybudowanym domu jednorodzinnym o powierzchni 200m2:

Element Koszty
Jednostka centralna 4000-8000 zł
Rurociągi wentylacyjne 200-400 zł/mb
Klapy lub przepustnice 100-250 zł/szt.
Montaż 100-200 zł/mb
Razem 8-15tys. zł

Ponadto, gdy wymagana jest wymiana istniejących elementów instalacji wentylacyjnej, dodatkowe koszty są związane z usunięciem starej instalacji oraz zamontowaniem nowych części. Należy również pamiętać o skonsultowaniu szczegółów z wykonawcą, aby uniknąć nieplanowanych wydatków w przyszłości.Jeśli jesteś ciekawy jakie są koszty instalacji systemu rekuperacji – ta strona zawiera odpowiedź! Kliknij tutaj, aby poznać szczegóły: https://kawucha.pl/poradniki/ile-kosztuje-rekuperacja/.